Gonozomlarda Ayrılmama

“Genetik Anormallikler ve Özellikleri”

Genetik anormallikler, bireylerin kromozom sayısının normalden farklı olduğu durumlardır. XX kromozomlu bir spermle döllenmiş yumurtadan oluşan 44 + XXX kromozomlu bireylerin zeka geriliği ve kısırlık riski yüksektir. Turner sendromunda ise X kromozomu taşımayan yumurta veya spermle döllenme sonucu 44 + X0 kromozomlu bireyler meydana gelir. Bu bireylerin boyu normalden kısa, parmakları küttür, kısırdır ve tedaviyle dişilik hormonları ile toplumsal kazanımları olabilir.

Klinefelter sendromu ise 44 + XXY kromozom formülüne sahip bireylerin testislerinin küçük olması nedeniyle dişilere benzer özellikler geliştirdiği bir durumdur. Bu bireylerde zeka geriliği oranı yüksektir ve kısırdırlar. XYY zigotu ise YY kromozomlu spermlerin normal bir yumurtayı döllemesiyle oluşan 44 + XYY kromozom formülüne sahip bireylerin uzun boylu, zekâ bakımından daha zayıf ve suç işlemeye yatkın olmasıyla tanımlanır.

Her anormalliğin belirtileri farklılık gösterse de, bazı ortak özellikler vardır. Örneğin, Turner sendromunun belirtileri arasında kalın boyun deri kıvrımları ve Klinefelter sendromunun belirtileri arasında göğüs büyümesi ve ses inceliği yer alır. Bu anormallikler düşük yapma riskini artırır ve her biri belirli sıklıkta görülür.

Sonuç olarak, genetik anormalliklerin belirtileri ve özellikleri farklılık gösterse de, doğru teşhis ve tedaviyle bireylerin topluma daha iyi adapte olmaları sağlanabilir.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir