Komunitelerde Rekabet

Türler Arası ve Tür İçi Rekabet Nedir?

Canlıların doğal yaşam alanlarındaki kaynakların sınırlı olması, türler arasında ve tür içinde rekabete neden olur. Tür içi rekabet, aynı türe ait bireyler arasında, sınırlı kaynaklar için görülen bir rekabettir. Kaynaklar sınırsız olsaydı, rekabetin oluşması mümkün değildir. Genetik yapıları üstün olan bireyler, diğerlerinden daha fazla faydalanır.

Türler arası rekabet ise, ekolojik nişleri benzer olan türler arasında görülür. Nişlerini farklı şekillerde gerçekleştiren türler arasında rekabet oluşmaz. Bu rekabet, av-avcı ilişkisi veya diğer biyotik faktörlerin etkisi olmadan gerçekleşen bir nişe asıl niş denir.

Kominitelerde, türler arasında rekabet yanı sıra av-avcı ilişkisi de görülebilir. Örneğin, vaşaklar tavşanları avlayarak beslenirler. Bu durumda, vaşak populasyonu artarken, tavşan populasyonu azalır. Ancak, tavşan sayısı azaldığında, vaşaklar yiyecek bulamaz hale gelebilir. Bu durumda, vaşak populasyonları göç ederek rekabet ederler ve tavşan populasyonunda artış görülür.

Türler arasında ve tür içinde rekabet, doğanın bir parçasıdır. Ancak, bu rekabetin sonuçları, türlerin hayatta kalması ve adaptasyonu için önemlidir.

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir