Zehirli Bitkiler Nelerdir?

Zehirli bitkiler çevremizdeki bazı bitkilerin insan ve hayvanlar için zararlı, hatta öldürücü toksinler bulundurduğu anlamına gelir. Zehirli bitkiler büyük ölçüde her yerde bulunabilir, dikkat edilmeyen durumlarda zehirlenmeye sebep olabilir.

Birçok zehirli bitki, bitki parçalarının yutulmasından dolayı zehirlenmeye sebep olur. Özellikle balarılar, sığır ve atların kendilerini besleyebilecekleri bitkileri bulmak için çevrelerinde yürüdükleri doğal yaşam ortamlarında bu tr. çok sık karşılaşılır. Bununla birlikte, zehirli bitkiler aynı zamanda çoğu hayvanın görmedikleri küçük çiçekler, çözülmüş polenler, yaban çiçekli bahçeler ve çocukların oynamasına izin verilen bahçelerde de bulunur.

Zehirli bitkiler, çocuklar için özellikle tehlikeli olabilir. Çocuklar, bitki parçalarının ve güzel renklerinin fark etmeksizin, bitki parçalarını yutmak, parmaklarını yemek veya bitkileri okşamak için eğilme eğilimindedirler. Bu, zehirlenmeyi tetikleyebilir. Ayrıca, çocukların ağzından çabuk bir şekilde sindirilen bitki parçaları ile, küçük miktardaki zehirli madde, çocuğun boğulabileceği kadar zararlı olabilir.

Bazı zehirli bitkiler, bitki parçalarının yutulmasından önce deri veya mukozalara temas ederek büyük ölçüde zehirlenmeye sebep olabilir. Çoğu zehirli bitki deride derin ve kızarıklı bir tutamaç bırakır. Deri reaksiyonu, sonraki saatlerde oluşabilir ve karışık belirtilerle kendini gösterebilir. Bu nedenle, ne oluşan kızarıklık ne de şiddetli kaşıntıyı ciddiye almayın.

Zehirli bitkiler, belirli bölgeler arasında değişebilir, ancak genellikle kökünün har tıklanmasıyla ölüm sebebi olan kasıtlı aktiviteler için bir risk teşkil eden bitkiler arasında bulunan aşağıdaki bitkiler arasında yaygındır:

-Kurutulmuş çimlere, özellikle de kolza tohumu çiçeklerine, şeker pancarı tohumlarına,

-Çeşitli otlar, özellikle zehirli sebze tohumlarına,

-Çeşitli meyve ağaçlarına ve büyük çalılara,

-Zehirli çalı tohumlarına ve bahçe bitkilerine,

-Bazı otlar, özellikle de patates (solanum) familyasına.

Tıbbi müdahale gerektiren bir durum ise, kullanılan zehirli bitkinin türünün tam olarak tanımlanması önemlidir. Eğer zehirlenme şüpheleniyorsa, bir doktora başvurmak için yardım almak gerekebilir.

Zehirli bitkiler tespit edilip çıkartılmalıdır. Daha sonra, çocuklar veya hayvanların kendilerini bilinçsizce çiğnemelerinden kaçınmak için, önlemler alınmalıdır. Böylece, zehirlenme olasılığının ortadan kaldırılması

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir